Keresztút 2021
Bevezető
Évről évre, ilyenkor nagyböjtben, keresztutat járunk. Megszoktuk már. Talán ez az egyetlen nagyböjti hétköznapi közösségi eseményünk. Rászánjuk az időt. Útra kelünk, kilépünk az otthon biztonságából. Talán a megszokottból is kicsit ki tudunk zökkenni. Kövessük Jézust a keresztútján, fedezzük fel benne saját utunkat, és lássuk meg végső célunkat, amely túl van a Golgota szenvedésén, hiszen az örök élet fénye bátorít utunkon.
1. Pilátus ítélete
Pilátus komolynak látszó vizsgálatáról számolnak be az evangéliumok. Ítéletében mégis a közhangulat vezeti. Nem tud felülemelkedni a zajongó tömegen. Fél tőlük, mert van félnivalója.
Gyakran ítélek első látásra. Vagy éppen a külső, az engem elérő információk alapján. Vagy éppen az ismert sztereotípiák mentén.
Tudok-e a helyzet mögé látni? Észrevenni a bűn mögött a bűnös embert? Különbséget tudok-e tenni a bűn és a bűnös ember között?
2. Felveszi a keresztet
A keresztben elsősorban a szenvedés, az erőfeszítést látjuk. Menekülünk is tőle. Talán nézhetjük feladatként. Hiszen életünk eseményeiben, helyzeteiben van számos jó dolog, de van benne nehézség is. Talán leginkább akkor látjuk keresztnek, ha az értelmét nem látjuk át.
Keresztként vállalok egy nehéz feladatot, mert megsejtem, hogy valami jó jöhet ki belőle. Keresztként vállalok valamit, meg megsejtem, hogy Jézus hív erre. Így könnyebbé válik hordozása.
3. Első elesés
Maga a jelenet nem szerepel a szenvedéstörténetben, de bele tudjuk gondolni. Átvirrasztott, kihallgatásokkal teli éjszaka, ostorozás, mind olyan dolog, amely elszívja az erőt.
Mi az, ami az én energiámat le tudja szívni? Mi az, ami kizökkent magabiztosságomból, amitől elvesztem türelmemet? Hiszen az elesés nem csak fizikai lehet. Egy rossz reakció, egy felcsattanás kihozhat belőlem olyat, amitől a földre zuhanok. Jézus felállt, és ment tovább. Nekem is fel kell állnom, bocsánatot kell kérnem, és tenni tovább a feladatomat.
4. Édesanyjával találkozik
Számos találkozásunkban szeretnénk elrejteni a fájdalmat, a nehézséget. Ha erre nincs mód, az nehezíti a hordozott terhet. Ugyanúgy, ha valakit, aki fontos nekem, szenvedni látok, az szomorúvá tesz, fájdalmat okoz. Mégis, az ilyen találkozásban is lehet szépség, hiszen egy mosollyal, egy mellé állással is lehet bátorítani, erősíteni. Tudom, hogy mellettem állsz, ez önmagában is erőt, támogatást ad.
5. Cirenei Simon
Arra jön Simon, akit kényszerítenek, hogy vigye a keresztet. Menet közben ő is formálódni kezd. Nehezen látom meg, hol van szükség a segítségemre. Ma minden kényszertől menekülünk, pedig néha szükség lenne rá. De megsejtek egy másik oldalt is. Nem akarom ráerőltetni magam a másikra. Biztos, hogy kell neki a segítségem? Persze ha nyitott szívvel közeledem, sok minden kiderül, meglátom, mi az, amit valóban meg kell tennem.
6. Veronika
Mária egy pillantással, Simon fizikai segítséggel, Veronika egy apró gesztussal lép Jézushoz. A segítség különböző formái. Mikor mire van szüksége a másiknak. Nem mindig könnyű rátalálnom.
Sok apró dologban lehetünk Veronikák. Egy jó szó, egy apró mosoly, egy biztatás sok erőt adhat a másiknak.
7. A második elesés
A második elesésnél a fizikai vagy lelki kimerültséget szemlélhetjük. Teszem a dolgom, sokszor látható eredmény nélkül. Végzem a munkámat, beleszürkülök, elfogy a lendület, elvész az érdekessége, a vonzása. Elkezdek kifelé kacsingatni.
Milyen erőforrásaim vannak? Kitől kérhetek segítséget?
Talán érdemes ilyenkor felidézni a kezdetet, az első szeretetet. Fontos felfrissíteni a Jézussal való kapcsolatomat.
8. A siránkozó asszonyok
Szűz Mária, Simon, Veronika a maga módján segített Jézusnak. Ezek az asszonyok csak siránkoznak. Külső szemlélők maradnak. Siránkozásuk ezért hiábavaló, eredménytelen. Jézus eddig nem szólt, nem köszönte meg a segítséget. Az asszonyokat viszont megfeddi.
Hányszor fogalmazódik meg bennem kritika, látom meg, hogy nem jó, ami történik valahol. Hogyan válhattok külső szemlélőből segítővé?
9. Harmadik elesés
A legnehezebb az, amikor az elkeseredés növekszik meg bennem. Erre mutathat rá a harmadik elesés. Már értelmetlenné válik a küzdelem, kilátástalanná a helyzet. Talán ez a legnehezebb pontja a keresztútnak, megtalálni azt, amiért mégis érdemes folytatni.
10. Megfosztják ruháitól
A paradicsomi állapotban a mezítelenség a bizalom kifejezője volt. A bűn következményeként, védekezésül öltözik fel Ádám és Éva. A szeretet és a bizalom légkörében képes arra a férj és a feleség, hogy mezítelenné váljanak egymás előtt.
Itt nem erről van szó. Erőszakkal fosztják meg Jézust ruháitól. A megalázásnak, a kiszolgáltatottságnak a jele ez.
Hányszor kerülök ilyen kiszolgáltatott helyzetbe? De lehet, hogy én hozom ilyen helyzetbe a másikat.
11. Keresztrefeszítés
Megfeszítve, mindentől megfosztva, kitéve a gúnyolódók tekintetének, szavának.
Jézus még ezt is vállalta értünk. Érte én is vállalom, ha hitem miatt gúnyolnak, ha keresztény értékrendemet akarják ilyen módon nevetségessé tenni.
12. Meghal a kereszten
Sötétség támad, elcsendesedik a világ. Beteljesedett minden, amire üdvösségünkért szükség volt. Jézus utolsó szavai a zsidó ember napi imája, a 21. zsoltár.
A kereszt, amely az égre mutat, minden helyzetben fel tud emelni.
13. Mária ölében
Mária ott áll a kereszt alatt, majd ölébe veszi Jézus testét. Az anya fájdalma, mindannyiunk fájdalma a halállal szembesülve. Ma oly sokan nem tudnak mit kezdeni a halállal, nem tudnak elbúcsúzni szeretteiktől. A halállal szembesülve hálaadásra nyílhat szívünk és ajkunk, megköszönve az eltávozottat Istennek.
14. Eltemetve
Látszólag végállomás. Nincs tovább, a kő elzár minden reményt, lehetőséget. Mégis, ebből a sírból nem a sötétség, a szomorúság árad, hanem a feltámadás dicső fénye, az örök élet reménye.
Befejezés
Végigjárva a keresztutat felfedezhettük benne saját utunkat. Benne vagyunk életünkkel, feladatainkkal, hivatásunkkal, kapcsolatainkkal. De az is nyilvánvaló, hogy nem egyedül kell ezen az úton járnunk. Jézus elkísér, vezet, biztat, erősít. Ez az út országába visz.
Fülöp Ákos atya