0%
Állapotjelző bezárása

Általános lelkitükör

 

Lelkitükör

 

A szentgyónás menete

Gyónó: DICSÉRTESSÉK A JÉZUS KRISZTUS!
Pap: Mindörökké. Ámen.
Gyónó: AZ ATYA, A FIÚ, ÉS A SZENTLÉLEK NEVÉBEN!
GYÓNOM A MINDENHATÓ ISTENNEK ÉS NEKED LELKIATYÁM, HOGY LEGUTÓBBI GYÓNÁSOM ÓTA EZEKET A BŰNÖKET KÖVETTEM EL. UTOLJÁRA GYÓNTAM: …
AZÓTA EZEKET A BŰNÖKET KÖVETTEM EL: …
Elkövetett bűneim, mulasztásaim felsorolása! (A súlyos bűnöknél azt is el kell mondanom, hogy hányszor követtem el.)
Ha minden bűnömet felsoroltam, akkor azt mondom:
TÖBB BŰNÖMRE NEM EMLÉKSZEM.
Meghallgatom a pap szavait. Elégtételt, jóvátételt kapok, amit minél hamarabb el kell végeznem.
Gyónó (bánatima): ISTENEM, SZERETLEK TÉGED, EZÉRT SZÍVBŐL BÁNOM, HOGY BŰNEIMMEL MEGBÁNTOTTALAK. KÉRLEK, BOCSÁSS MEG NEKEM! ÍGÉREM, HOGY A TE SEGÍTSÉGEDDEL A JÓRA TÖREKSZEM, A BŰNT ÉS A BŰNRE VEZETŐ ALKALMAT ELKERÜLÖM.
Pap (feloldozást ad): Isten, a mi irgalmas Atyánk, aki Szent Fiának kereszthalála és föltámadása által kiengesztelte önmagával a világot, és kiárasztotta a Szentlelket a bűnök bocsánatára, az Egyház szolgálata által bocsásson meg neked, és adja meg a békét!
És én feloldozlak téged bűneidtől az Atya, a Fiú és a Szentlélek nevében.
Gyónó (miközben a pap a kereszt jelével feloldozást ad, keresztet vet): ÁMEN.
Pap: Magasztaljuk Istent, mert jóságos hozzánk!
Gyónó: MERT ÖRÖKKÉ SZERET MINKET.
Pap: Isten megbocsátotta bűneidet, menj békével!
Gyónó: ISTENNEK LEGYEN HÁLA! DICSÉRTESSÉK A JÉZUS KRISZTUS!
Pap: Mindörökké! Ámen.

 

Lelkitükör

Gondold át jól ezeket még gyónás előtt!
1.) Mikor gyóntál utoljára? Milyen sűrűn szoktál gyónni? Hagytál-e ki akarattal előző gyónásaidból súlyos bűnt, vagy áldoztál-e súlyos bűnnel a lelkeden, mindezekkel szentségtörést elkövetve?
2.) Elvégezted-e a gyónásodkor kapott elégtételt? Ha nem, végezd el még most gyónás előtt!
3.) Tudod-e a Miatyánkot, a Hiszekegyet, Üdvözlégyet?
4.) Vettél-e el bárkitől valamit, ami nem a tiéd? Nincs-e a tulajdonodban valami, amit loptál vagy jogtalanul tartasz magadnál? Meggyóntad-e már?
5.) Tartasz-e haragot valakivel? Van-e, akinek meg kell bocsátanod, vagy akitől neked kell bocsánatot kérned? Gyűlölködsz-e? Jézus a Miatyánkban kimondta, csak akkor kaphatunk ilyen bűnre bűnbocsánatot, ha szívünkből mi is megbocsátottunk.
6.) Esküdtél-e hamisan, vagy fölöslegesen, akár kényszerből, akár előnyszerzés céljából, vagy másokat hamis esküre vettél-e rá? Szavad járása-e az esküdözés (pl. „Isten bizony”)?
7.) Van-e házastársad? Ha van, egyházi házasságban éltek-e? Követtél-e el házasságtörést? Éltél-e nemi életet szentségi házasságon kívül (paráznaság)? A rádbízottakról lelkiismeretesen gondoskodtál-e?
8.) Visszaadtad-e, amit kölcsönkértél, pénzt, könyvet, bármi mást? Töltöttél-e le internetről jogosulatlanul filmet, zenét? Megtartottad-e? Adódat becsületesen befizetted-e? Blicceltél-e tömegközlekedési eszközön?
9.) Elhanyagoltad-e a szentmisén való részvételt, megszentelted-e az Úr napját, a vasárnapot és a kötelező egyházi ünnepeket szentmisén való részvétellel és pihenéssel? Hogyan vettél részt a szentmiséken, elkéstél-e, odafigyeltél-e? Bekapcsolódtál-e imába, énekbe?
10.) Hittél-e bármilyen babonaságban, kártyajóslatban, horoszkópban, kabalában? Vettél-e részt mágián, vagy szektás összejöveteleken? Élsz-e New Age-es praktikákkal, okkult dolgokkal (reiki, fényadás, agykontroll, negatív szellemiségű jóga, stb.)? Hiszel-e a lélekvándorlásban (reinkarnáció)?
11.) Tettél-e bármit is a gyermekáldás ellen, vagy ilyenre tanácsot másnak adtál-e (fogamzásgátló szerek, óvszer, abortusz)?
12.) Tettél-e másik ember egészsége, élete ellen? Betartottad-e a közlekedési szabályokat?
13.) Isten helyett helyeztél-e előbbre, tartottál-e fontosabbnak mást az életedben? Beszéltél-e hited ellen? Mások előtt megtagadtad-e a hitet vagy Istent?
14.) Beszéltél-e csúnyán, erkölcstelenül? Káromkodtál-e Istennel, szentekkel, szentségekkel?
15.) Voltál-e engedetlen, tiszteletlen szüleiddel, nagyszüleiddel, testvéreiddel, nevelőiddel, tanáraiddal, netán bántalmaztad-e őket szóval vagy tettel? Meglátogattad-e őket? Ha már nem élnek, imádkoztál-e értük, mondattál-e szentmisét a lelkük üdvéért? Sírjukat rendben tartod-e?
16.) Vétettél-e szemérmetlen gondolattal, cselekedettel önmagad ellen (önkielégítés)? Okoztál-e magadnak vagy másnak pornográf képek, filmek nézésével, olvasással, stb. bűnös vágyakat?
17.) Voltál-e önző, fösvény, csak magadnak való, elmulasztottál-e másokon segíteni?
18.) Megtartottad-e Istennek tett fogadalmaidat? Gyermekeidet vallásosan neveled-e, hittanra járatod-e? Megtartottad-e a hivatali, a baráti titkokat, ígéreteket? Szavahihető ember vagy-e?
19.) Voltál-e irigy, telhetetlen, kapzsi? Voltál-e mértéktelen evésben, ivásban? Függsz-e tv-től, cigarettától, alkoholtól, drogtól, szextől, számítógéptől, telefontól, játékoktól, közösségi médiától, szerencsejátékoktól vagy bármi mástól?
20.) Megtartottad-e a pénteki bűnbánati napokat, böjtöket, szigorú böjti napokat (hamvazószerda és nagyböjt péntekei), szentségi böjtöt (1 órával a szentáldozás előtt)?
21.) Elvégezted-e napi imáidat reggel, este, evések előtt, evések után? Hogyan szoktál imádkozni? Fontosnak tartottad-e a közösségi imát: rózsafüzér, zsolozsma, litánia, keresztútvégzés, szentségimádás? Szoktad-e olvasni a Szentírást?
22.) Becsülettel, lelkiismeretesen végezted-e a munkádat? Hazudtál-e? Pletykáltál-e? Kibeszélted-e más nem közismert hibáját (megszólás)?
Rágalmazással vétettél-e? Fogtál-e rá valakire olyant, amiről eleve tudtad, hogy nem igaz, vagy úgy adtál tovább valakire vonatkozó negatív információt, hogy nem győződtél meg annak igaz voltáról?
23.) Botránkoztattál-e meg valakit, voltál-e oka más bűnének? Csábítottál-e rosszra, bűnre másokat? Voltál-e oka mások bűnének, végeztettél-e munkát vasár- és ünnepnapokon másokkal?
24.) Voltál-e gőgös, volt-e, hogy elmulasztottad a jót megtenni? Vétettél-e vakmerő bizakodással, kétségbeeséssel, isteni igazságok elleni lázadással? Irigyelted-e másoktól Isten kegyelmét, voltál-e bűnben megátalkodott (amikor tudatosan nem akarsz szakítani egy bűnöddel, bűnös szokásoddal)? Hogyan teljesítetted állapotbeli kötelességeidet?
25.) Forgattál-e fejedben gyilkosságot, öngyilkosságot, eutanáziát?
26.) Vigyáztál-e a környezetedre, a természetre (veszélyes hulladék és más szemét biztonságos tárolása)?

Nincs tökéletes lelkitükör! Ha ezeken kívül még bántja a lelkedet más bűn, azt is gyónd meg! Bátran kérj tanácsot, segítséget a gyóntatótól. Tégy egy kis elhatározást, amivel próbálsz jobbá lenni! Az elégtételt jól jegyezd meg, ha nem értetted, kérdezz vissza!

Gyónásod legyen egyéni, ne sablonos. Jelöld meg a bűnök indítóokát is. Pl.:
– Kötelességemet nem teljesítettem – mert helyette elmentem játszani, mert túlságosan kényelmes voltam, lusta voltam.
– Ok nélkül továbbmeséltem mások hibáit – hogy jól informáltnak tűnjek, mert irigy voltam.
– Tisztátalan gondolataim voltak – mert ilyen tartalmú könyveket olvastam, filmet, képeket néztem.
– Hazudtam – a büntetéstől való félelemből, hiúságból, hogy többnek mutassam magam, mint ami vagyok, mentegetőzésből. stb.

A szentgyónás után csendes imában adj hálát Istennek az Ő irgalmáért. Igyekezz az elégtételt mihamarabb elvégezni! (Ennek szándékos elhagyása érvénytelenné teszi a szentgyónást!) Légy rendszeres gyónó! Az igényes lelki élethez hozzátartozik a lehetőleg havonkénti szentgyónás is.

Jó gyakorlat ajánló

Átalakítani szívünket, nap mint nap újra megtérni - így készülni pünkösd ünnepére, a Szentlélek eljövetelére

pap, hitoktató(k), elsőáldozók és szüleik

Az egyházközség megismerje az elsőáldozókat, imádkozzon értük, az elsőáldozók pedig megtapasztalják a nagy közösséghez tartozást

tabló az elsőáldozók fotóival

Liturgikus eseményhez kapcsolódó

Még több

Lectio Divina

Prédikációs segédanyagok

Vezetői tréning papoknak, diakónusoknak (2024. január – június)

Vezetői tréning papoknak, diakónusoknak (2024. január – június)

Ha papként vagy diakónusként érezted már, hogy konfliktusok nehezítik a munkát, a feladatok elmaradnak, vagy nem megfelelően készülnek el, nehezen értik meg egymást bizonyos emberek, nehéz mozgósítani az embereket a plébánián, akkor ez a képzés neked szól.

Katolikus Karitász

Magyar Liturgikus és Egyházzenei Intézet

Katolikus Pedagógiai Intézet

MKPK Caritas in Veritate Bizottsága

MKPK Családügyi Bizottsága

MKPK Ifjúsági Bizottsága

Lelkigyakorlatos házak