Három (párhuzamosan lebonyolítható) program mindenszentek előestéjére
A program alcíme ez is lehet: „A fényem, Jézus, te vagy!”
Előkészületek:
2 héttel mindenszentek ünnepe előtt hirdessük meg a programot, valamint kérjünk fel segítőket az alábbiakhkoz:
-
- Az akadályversenyhez állomásfelelősöket, akiknek feladata egy általuk kiválasztott vagy közösen meghatározott szent életrajzának bemutatása A4-es terjedelemben (lásd lentebb) és egy kis feladat kitalálása (majd később lebonyolítása).
- Ahol gyermekek is vannak, ott kérjünk fel önkénteseket a gyereksarok megvalósítására (lásd lentebb).
- Az „imaösvény” előkészítésére (idézetek, imák, versek keresése, kinyomtatása, felvágása).
Lebonyolítás: október 31-i esti szentmise után.
Idősebbeknek, felnőtteknek, elcsöndesedni vágyóknak:
A templomban halk instrumentális zene, elől a tabernákulum nyitva. Egy „imaösvényen” juthatunk el Jézushoz.
A templomban hátul mindenki elvehet egy teamécsest és meggyújthatja.
A padokon versek, idézetek, imák vannak elhelyezve (több példányban, hogy el is lehessen vinni belőle). Mécsessel a kezünkben elindulhatunk előre, a tabernákulum felé, Jézushoz. Útközben elolvashatjuk a fent említett verseket, idézeteket, imákat. Amely megérintett, ott leülhetünk, elgondolkodhatunk rajta, imádkozhatunk. Így rövidebb, hosszabb idő alatt imádkozva, elmélkedve előrébb jutunk a padok között. Amikor a tabernákulumhoz érünk, letehetjük elé az égő mécsest, Jézusnál fejezhetjük be az estét.
Gyerekeknek:
A legkisebbeknek külön „gyereksarkot” készíthetünk a hittanteremben vagy egy arra alkalmas helyen. Itt felnőtt felügyelete mellett színezhetnek vagy kézműveskedhetnek.
Színező – mindenszentek, halottak napja
Családoknak, kisközösségeknek, csapatoknak:
Akadályverseny-szerű állomások néhány (5-8) szent témakörében. Ennek ideális helyszíne a templomkert. Minden állomásnak van egy felelőse, aki előre odakészítette a szükséges eszközöket, az este folyamán házigazdája az adott állomásnak és szükség esetén segítséget nyújt a résztvevőknek.
A csapatok minden állomáson elolvashatnak egy A4-es oldalt a szent életéről és kapnak egy feladatot. A feladat lehet „elméleti” (totó, egy ének megtanulása) vagy „gyakorlati” (puzzle, ügyességi játék).
A csapatok együtt mennek végig az állomásokon és ismerkednek meg az adott szentek életével, üzeneteivel.
Minták (ezek alapján bármely szent bemutatása elkészíthető):
Néri Szent Fülöp
A program befejezése:
A templomkertben (vagy ennek hiányában a templomban) közösen elmondjuk (vagy elénekeljük) a Mindenszentek litániáját,
esetleg hozzátéve a jelenlévők védőszentjeinek neveit is. Itt minden felnőtt és nagyobb gyerek kaphat egy teamécsest vagy gyertyát, melyet a litánia előtt meggyújtunk. A litánia után az égő mécsesekkel kezünkben térhetünk haza, így lehetünk mindannyian a fény hordozói.
Ötletek, variációk az esthez:
-
- az egyes állomásokon a gyerekek a helyes megoldásért, ügyes közreműködésért csokiutalványt kaphatnak, amelyet a büfében lehet beváltani (büfé – egy arra alkalmas helyen egy felnőtt beváltja az utalványokat csokira)
- Lisieux-i Szent Teréz vagy Árpád-házi Szent Erzsébet „állomásánál” papírrózsa hajtogatás; Loyolai Szent Ignácnál mankóval végigmenni egy akadálypályán
- gyerekeknek gyertya helyett világító rúdra (light stick) alul és felül kilukasztva rászúrni a „Jézus a világ világossága” feliratú címkét
- a program végén zenés dicsőítés a templomban
- tematika lehet egy adott évben a magyar szentek (és boldogok)
Forrás: Szentistvántelepi Plébánia (Nagelné Binder Ágnes)